
Представяме ви интервю за лекарствени гъби на Борислав Пеев /ветеринарен специалист и микотерапевт/ дадено за рубриката “Те говорят” по Дарик радио. Темата на интервюто е: “Лекарствените гъби могат да спасят домашните любимци от онкозаболявания“. За контакт с Борислав Пеев: 0879 890 242.
-
Д-р Пеев, от колко години прилагате лечение с лекарствени гъби на домашни любимци и кога решихте да въведете тази алтернативна терапия с абсолютно натурални продукти във вашата практика?
Използвам лекарствените гъби от близо 20 години при животните. Причината за това беше диагнозата рак поставена на баща ми през далечната 2006 година. Когато видях резултатите при него реших да ги въведа и в практиката си. Ни използването на лекарствените гъби при животните не е никаква тайна. По принцип в САЩ и в Западна Европа лекарствените гъби се използват много много отдавна.
-
В този разговор ще разгледаме действията и приложенията на различни видове природни терапии при животните, които имат туморни заболявания, епилепсия и др. Само да кажем на нашите слушатели, че всички ваши съвети и методи за лечение са събрани и в книга, издадена от Dr.Biomaster. В нея може да се намери подробна информация за това как да помогнем на домашните си любимци, но предполагаме, че първо е нужна консултация. Колко време ви е необходимо, за да дадете предписание кои точно продукти да приемат болните животни?
Всеки стопанин трябва да знае, че е много важно да се направи консултация с опитен микотерапевт. Това е така за да може да се определи точно кои продукти ще са нужни на животното за конкретното заболяване. Лекарствените гъби са над 15 вида и при различните заболявания се правят различни комбинации от тях. Затова е нужно да се направи консултация. При мен специално консултациите продължават минимум час. Имал съм случаи да продължат и до 3 часа.
-
Доколкото знаем изготвяте на животните и специален хранителен режим. Какво е хубаво да приемат и какво не при наличие на злокачествени заболявания (например)?
В консултациите наистина се включва и хранителен режим, който бих казал е 50% от лечението. Винаги трябва да се водим от девиза „По-добра храна е равна на по-добро здраве“. Ако говорим за кучета и котки, храната трябва да е съобразена с техния вид. Те са хищници, като котките са на 100% хищници и имат нужда само и единствено от прясно месо. Така са устроени и анатомически.
-
За кучетата важи същото предполагам?
Абсолютно, само че те в природата могат да ядат и плодове, докато котките ядат само и единствено месо и в малка част билки и треви.
-
-
Кои са основните лекарствени гъби при лечение на животни и има ли разлика в терапиите, които се предписват на домашните любимци и на селскостопанските животни?
Както споменах по-горе лекарствените гъби са над 15 вида и могат да се приемат от всички бозайници. Даже в Съединените щати са правени опити да се дават и на земноводни и на птици. Най-често използваните и в практиката лекарствени гъби са Кордицепс, Херициум, Рейши, Шийтаке, Кориолус, Майтаке и Полипорус. Разлика в предписанието на лекарствените гъби между видовете животни и дали са селскостопански или домашни животни, т. нар. домашни любимци, няма. Единствено разликата е в дозите.
-
От вашата практика до момента (която е близо 20-годишна? ) имате ли наблюдение лекарствените гъби да са противопоказни за определени животни?
Лекарствените гъби се водят безвредни, без противопоказания, с изключение, ако не сте алергичен като цяло към гъби. Досега не съм срещал в практиката си такова животно, за разлика от хората. Имат някои особености в действията си, затова се изписват от опитни микотерапевти, запознати с тяхното действие.
-
Могат ли лекарствените гъби да се комбинират с конвенционални лекарства при животните?
Лекарствените гъби са съвместими с почти всички лекарствени средства и билки. Имат някои особености, например ако се приемат кръворазредители, с особено внимание трябва да се приемат екстракти от гъбите Шийтаке и Аурикулария.
-
Добре е да уточним, че микотерапията може да се прилага, както като самостоятелна терапия, така и като поддържаща. Екстракти от кои гъби ползвате най-често и за какво?
Лекарствените гъби могат да се приемат както при възникнало вече заболяване, така и с профилактична цел. Винаги профилактичния прием е за предпочитане, за да не се стига до тежки заболявания, но малко хора го правят. Най-често в практиката си използвам следните гъби.
На първо място бих казал любимата ми гъба е Кордицепс. Той повишава енергийните нива на организма, повишава имунитета, детоксикира черния дроб и бъбреците, регулира хормоналната система, повишава работоспособността на организма. Може да се използва като съпътстваща терапия при бактериални инфекции, ревматизъм и артрози, туморна терапия и заболявания на щитовидната жлеза.
Другата гъба – Рейши или както е позната в китайската медицина Гъбата на безсмъртието. За лечение на алергии, сърдечно-съдови заболявания, бактериални и вирусни инфекции, трудно зарастване на рани, намаляване на стреса, повишаване на концентрацията, нарушения на мастния метаболизъм при чернодробни заболявания.
Другата гъба се казва Полипорус. Тя се използва за отводняване на организма без загуба на калий, регулиране на кръвното налягане, тумори на меката тъкан от групата на саркомите, стимулиране на лимфния поток, нарушение в разпределението на мазнините, възпаление на пикочния мехур и камъни в него. Тя е много богата на витамин Б, мед и желязо.
И последната от групата, която бих препоръчал, това е Херициум или позната сред повечето хора като Лъвска грива. Нея използваме най-често при заболявания на стомашно-чревния тракт, възпаление на панкреаса, нарушения на чревната флора (много добър пребиотик е), лечение при дефицит на магнезий, тумори на храносмилателната система, на далака и саркоми. Регулиране на вегетативната нервна система, безпокойство и страхови състояния, увреждане на нервите при Алцхаймер, Паркинсон, деменции, полиневропатии. Възстановява миелиновата обвивка на нервите.
-
При кои заболявания наблюдавате най-добър ефект след микотерапия?
Както всички хранителни добавки, така и лекарствените гъби действат бавно. Трябва им време да пречистят организма, те са много добри детоксикатори, след което да изразят своето имуномодулиращо действие. Както вече споменах няма странични ефекти, освен ако този, който ги приема не е алергичен към гъби като цяло.
-
-
След колко време се повлияват животните от тази терапия и забелязали ли сте някои странични ефекти при употребата на лекарствени гъби?
При различните животни е различно, в най-добрия случай може би около месец след началото на приема на лекарствените гъби, но за да се достигне до така наречената детоксикация на организма, някой път са нужни от три до шест месеца. Странични ефекти почти няма.
-
Д-р Пеев, препоръчвате ли и защо на колегите ви също да включат този вид терапия при лечението на животни във ветеринарните клиники?
Бих казал, че лекарствените гъби са природно богатство. Препоръчвам ги на всички колеги да ги включват в своите профилактични програми, защото те са богати на много микроелементи, минерали и витамини. Съдържат витамини от групата Б, витамин Ц, витамин А, витамин Д3 и витамин Е. Някои гъби съдържат много желязо, цинк, ванадий и дори рядко срещания в природата микроелемент германий. Те са много добри детоксикатори, имат противогъбичен, антибактериален и противовъзпалителен ефект.
-
Могат ли лекарствените гъби да се използват профилактично и кои продукти?
По принцип няма никакво значение кои гъби ще се използват. Всичките видове гъби могат да се използват като профилактика, но в моята практика съм определил, така наречената петица за мен, която е на първо място сред останалите. Кордицепс, Рейши, Херициум, Полипорус и Майтаке.
-