Сезонен грип A (Инфлуенца) през 2025 година: Симптоми, Лечение и Превенция
Здравни проблеми
Доктор Биомастер

Грипът е заразно заболяване с предимно респираторни симптоми, причинено от инфекция с грипен вирус. Всяка година през зимните месеци сезонният грип засяга страните от Европа и други части на северното полукълбо. Може да причини епидемии с различни размери. Смята се, че всяка година до 20% от населението се заразява със сезонен грип.

Понастоящем в средата на месец март 2025 все още има значителна респираторна вирусна активност в ЕС/ЕИП. Епидемиите от грип и RSV все още продължават. Превантивните мерки, като често миене на ръцете, поддържане на физическа дистанция, избягване на големи събирания и носене на маски в здравни заведения, могат да помогнат за намаляване на предаването и за защита на хората с висок риск от тежко заболяване.

Графика на Грип А (Инфлуенца) в Европа

Средно отнема около два дни, за да се появят симптоми след излагане на вируса, но периодът може да варира от един до четири дни. Не всеки, който се зарази, проявява симптоми. Всъщност, по време на обичайния грипен сезон е изчислено, че около 65 % от хората с грип не показват симптоми.

Докато усложнения могат да възникнат при всеки, високорисковите групи по времето на периодите със сезонен грип са:

  • възрастни хора;
  • хора на всяка възраст с хронични заболявания (като метаболитни заболявания, хронични белодробни заболявания, сърдечни заболявания, чернодробни заболявания, кръвни заболявания, затлъстяване, генетични заболявания, хронични бъбречни заболявания или лечения, които потискат имунната функция);
  • бременни жени;
  • деца под пет години.

В допълнение към температурата и респираторните симптоми, децата с грип (инфлуенца) могат също да получат симптоми, свързани със стомаха, като повръщане или диария.

Консултация с лекар на Dr. Biomaster

При възрастни с неусложнени прояви, симптомите обикновено продължават няколко дни, докато възпаленото гърло и хремата могат да продължат и по-дълго. Кашлицата, умората и неразположението може да продължат няколко седмици.

Грипът може да причини сериозни проблеми или от самия вирус, или от допълнителната бактериална инфекция, която може да се появи паралелно. Пневмонията е често срещано усложнение и понякога може да бъде смъртоносна. Грипът може да доведе и до други тежки състояния като миокардит (възпаление на сърцето) и енцефалит (възпаление на мозъка). Приблизителната обща смъртност, свързана с грип в ЕС, е 13,8 смъртни случая на 100 000 души всяка година.

Грипът (инфлуенца) се разпространява главно, когато някой кашля или киха, отделяйки капчици, които могат да заразят другите наблизо. Може също да се разпространи индиректно, когато хората докоснат повърхности, замърсени с респираторни секрети, като ръце или тъкани. Ако някой с грип не покрива устата и носа си, докато кашля или киха, хората в обхват от един метър могат да се заразят. Има някои доказателства, които предполагат, че малки инфекциозни частици във въздуха (аерозоли) също могат да допринесат за разпространението на грипа.

Грипна инфекция - Инфлуенца (Грип А)

За повечето леки случаи на сезонен грип лечението се фокусира главно върху понижаване на температурата и облекчаване на симптоми като кашлица и запушен нос. Основният подход на справяне със ситуацията е болните да останат вкъщи и да избягват разпространението на вируса сред други хора.

При по-тежки случаи или за определени високорискови групи, лекарите обикновено предписват антивирусни лекарства. Важно е тези лекарства да се вземат възможно най-скоро, в идеалния случай в рамките на първите 48 часа от началото на заболяването. При хоспитализирани пациенти в напреднала възраст антивирусните лекарства могат да намалят риска от вътреболнична смърт, дори ако се прилагат в рамките на седем дни от началото на симптомите.

Ваксинирането е най-ефективният начин за предпазване от грип, което е особено важно за хората с по-висок риск от сериозни усложнения: хора със специфични хронични заболявания, бременни жени, деца на възраст от 6 месеца до 6 години, възрастни хора и здравни работници.

Ваксиниране - начин за предпазване от грип А

В допълнение към ваксинацията има лични мерки, които хората могат да предприемат, за да намалят риска от грип: избягване на близък контакт с болни хора, често миене на ръцете, избягване на докосването на очите, носа или устата (особено в публични пространства), добро почистване на повърхности и предмети, по-добро проветряване в помещенията. Носенето на маска за лице трябва да се обмисли и да се ползва на места, където физическото дистанциране не е възможно.

 

Какво представлява грип А?

Грип А е вирусна инфекция, причинена от различни щамове на вируса инфлуенца А (Influenza A). Той може да доведе до сезонни грипни епидемии и в някои случаи – до пандемии. Вирусът мутира често, което налага редовна актуализация на ваксините срещу грип всяка година.

 

Какви са симптомите на грип А?

Симптомите на грип А се появяват внезапно и включват:

  • Висока температура и втрисане;
  • Силна умора и мускулни болки;
  • Главоболие;
  • Суха кашлица и възпалено гърло;
  • Хрема или запушен нос;
  • В някои случаи – гадене, повръщане и диария (по-често при деца).

 

Как се разпространява вирусът?

Грип А се предава по въздушно-капков път (чрез кашлица, кихане и близък контакт) и чрез допир до заразени повърхности.

Разпространяване на грип

 

Кои са разликите между грип тип А и грип тип Б?

Грип А и грип Б са причинени от различни щамове на вируса на грипа (Influenza A и Influenza B) и имат някои ключови разлики:

Причинител и вариации на вируса

  • Грип А: Причинява се от вируса Influenza A, който има множество подтипове (напр. H1N1, H3N2). Този вирус може да мутира често и да предизвика пандемии. Той засяга както хора, така и животни (птици, свине, коне).
  • Грип Б: Причинява се от вируса Influenza B, който има два основни линейджа – B/Victoria и B/Yamagata. Той мутира по-бавно и не води до пандемии, като и обикновено е по-лек.

Симптоми при грип тип А и грип тип Б

И двата вида имат подобни симптоми:

  • Висока температура, втрисане;
  • Главоболие, мускулни болки, умора;
  • Кашлица, хрема, възпалено гърло.

Обикновено грип А води до по-тежко протичане на заболяването, докато грип Б е по-лек. И за двата вида се използват антивирусни медикаменти като оселтамивир (Tamiflu) и занамивир (Relenza).

Консултация с лекар на Dr. Biomaster

 

Лечение на грип А и грижи:

Лечението на грип А зависи от тежестта на симптомите и здравословното състояние на пациента. Основните подходи включват:

 

1. Симптоматично лечение (при леки случаи) на грип А

Целта е облекчаване на симптомите и подпомагане на организма в борбата с вируса.

  • Почивка и хидратация – Изключително важно е да се почива достатъчно и да се пият много течности (вода, билкови чайове, супи).
  • Температуропонижаващи и болкоуспокояващи средстваПарацетамол или ибупрофен помагат при висока температура, главоболие и мускулни болки. (Не се препоръчва аспирин за деца, заради риска от синдром на Рей!)
  • Лекарства за облекчаване на кашлица и хрема – Назални спрейове (физиологичен разтвор или деконгестанти), таблетки за гърло.
  • Богата на витамини храна – Витамин С, цинк и пробиотици могат да подпомогнат имунната система.

 

2. Антивирусно лечение (при тежки случаи или рискови групи)

При тежки случаи или при висок риск от усложнения (възрастни хора, бременни, хронично болни) лекар може да предпише антивирусни лекарства като:

  • Оселтамивир (Tamiflu) – Приема се перорално, най-ефективен е, ако се започне в първите 48 часа след появата на симптомите.
  • Занамивир (Relenza) – Инхалационен препарат, използва се основно при грип А и Б.
  • Балаоксавир (Xofluza) – Ново антивирусно лекарство, което се приема като единична доза.

 

3. Натурални средства за справяне с инфлуенца (грип тип А)

  • Чай с мед и лимон – Облекчава възпаленото гърло и кашлицата.
  • Чесън и джинджифил – Естествени антисептици, които могат да подпомогнат организма.
  • Екстракти от лекарствени гъби

    При грип тип А и инфлуенца екстракти от няколко лекарствени гъби могат да подпомогнат имунната система и да намалят тежестта на симптомите. Те съдържат бета-глюкани, полизахариди и други биоактивни съединения, които имат антивирусни и имуномодулиращи свойства.

Лекарствени гъби при Грип А (Инфлуенца)

 

Лекарствени гъби, полезни при грип А и инфлуенца

 

Рейши (Ganoderma lucidum)

  • Има мощни имуномодулиращи и антивирусни свойства;
  • Помага за намаляване на възпалението и укрепва дихателната система;
  • Подобрява общата устойчивост на организма срещу вируси.

 

Шийтаке (Lentinula edodes)

  • Богата на лентинин – полизахарид, който стимулира имунния отговор;
  • Има антивирусни и антибактериални свойства, които могат да помогнат при грип А;
  • Подпомага производството на естествени клетки убийци (NK клетки), които се борят с вирусни инфекции.

 

Кориолус (Trametes versicolor)

Гъбата Кориолус е една от най-добрите лекарствени гъби за подсилване на имунната система и борба с вирусни инфекции, включително грип тип А и инфлуенца.

 

Как Кориолус помага при грип?

  • Кориолус има силен антивирусен ефект – Съдържа полизахариди PSK (Polysaccharide-K) и PSP (Polysaccharide-Peptide), които потискат вирусните репликации.
  • Короилус има имуномодулиращо действие – активира макрофагите, Т-клетките и NK клетките, които унищожават вирусите на грип А и други вируси.
  • Кориолус оказва антиоксидантна и противовъзпалителна защита – намалява възпалението и оксидативния стрес, което ускорява възстановяването.
  • Подкрепя дихателната система – Полезен при белодробни инфекции и усложнения от грип.

 

Кога да потърсим лекар при съмнение за грип тип А (инфлуенца)?

Необходима е консултация с лекар при:

  • Висока температура, която не спада повече от 3-4 дни;
  • Силна отпадналост, болка в гърдите или затруднено дишане;
  • Влошаване на симптомите след кратко подобрение;
  • Симптоми при малки деца, възрастни хора или хора с хронични заболявания.

Запазете час за консултация с лекарите на Dr. Biomaster

В заключение може да се каже, че инфуенца е опасно вирусно заболяване, което всяка година отнема живота на милиони души по света. Грип А е по-опасен, защото може да предизвика пандемии и мутира бързо. Грип Б е по-лек и засяга само хората, без големи генетични промени. И двата вида изискват внимание, особено при рискови групи като малки деца, възрастни хора и хора с хронични заболявания. За всички възрастови групи е препоръчително прием на натурални продукти за поддържане на имунната система през целия сезон, като лекарствените гъби Рейши, Шийтаке и Кориолус са най-подходящи за това.

Източници:

  1. https://www.ecdc.europa.eu/en
  2. https://erviss.org/
  3. https://www.mikoterapia.bg/
  4. https://www.cdc.gov/flu/about/index.html

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *