
Ново проучване разкрива силата на малко познатата в България гъба „лъвска грива“ (Херициум) – и резултатите са изумителни!
Здравето на мозъка се превръща във все по-актуална тема. Поддържането на умствената острота е приоритет за много хора, които днес търсят рецепти за повишаване на когнитивните способности и упражнения за укрепване на паметта. Ядките и определени видове риба са сред най-препоръчваните до сега храни за поддържане на невронното здраве. Но наскоро проведено австралийско изследване сочи, че един конкретен вид лекарствена гъба може да има особено полезен ефект, когато е приемана редовно: регенерация на мозъчни клетки и съхранение на паметта.
Гъбата Херициум (Hericium erinaceus), известна още като „лъвска грива“ („Lion’s Mane”), днес се утвърждава като една от най-перспективните лечебни гъби в областта на герантологията – науката за стареенето и грижата за възрастните хора. Причината е нейната изключителна способност да подпомага неврогенезата (образуването на нови нервни клетки) и да предпазва от когнитивен спад, който често съпътства напредването на възрастта. Херициум съдържа биоактивни съединения като хериценони и еринацини, които стимулират синтеза на невротрофичен фактор (NGF) – протеин, жизненоважен за растежа и поддържането на нервната тъкан.
В последните години гъбата привлича вниманието на учени, работещи в сферата на невродегенеративните заболявания. В клинично проучване, публикувано през 2022 г. в „Журнал за Алцхаймер“ („Journal of Alzheimer’s Disease“), се посочва, че „приемът на Херициум еринацеус в продължение на 49 седмици подобрява когнитивната функция при пациенти с леко когнитивно увреждане“ (Saitsu et al., 2022). Тези резултати подкрепят използването на екстракт от „лъвска грива“ под формата на хранителни добавки като натурална терапевтична алтернатива при леки форми на деменция и възрастово обусловен спад на паметта.
Освен неврозащитните свойства, Херициум показва и антиоксидантна и противовъзпалителна активност, които са особено важни в грижата за възрастни хора, страдащи от хронични възпаления и оксидативен стрес. Комбинацията от поддържане на нервната система, укрепване на имунитета и добро храносмилане прави тази гъба ценен съюзник в поддържането на здравословно и активно стареене.
Защо мозъкът ни остарява и как природата може да помогне?
С напредване на възрастта когнитивните способности като памет и способност за решаване на проблеми постепенно отслабват. Фактори като лошо хранене, липса на движение и невродегенеративни заболявания (наследствени или не) могат да ускорят този процес.
С цел да се подпомогне запазването на умствените функции при възрастните хора, учени изследват храни, които може да са от полза за мозъчните клетки. Едно особено интересно изследване, проведено от проф. Фредерик Мюние от Института за мозъчни изследвания в Куинсланд, Австралия, разглежда ефектите на „лъвска грива“ – върху регенерацията на неврони и върху подобряването на паметта. Многообещаващите резултати са публикувани в списание „Журнал по неврохимия“ („The Journal of Neurochemistry“) през 2023 г.
Лечебната сила на Херициум
Традиционно използвана от коренното население в Австралия и региона на Азия и Тихия океан, гъбата Херициум е била особено ценена от хилядолетия насам заради лечебните ѝ свойства. Тя съдържа съединения, които могат да възстановяват увредените клетки в мозъка и да стимулират растежа на нови неврони. Днес учените вярват, че тази гъба може да се окаже ключов компонент в разработката на по-ефективни лекарства за употреба в герантологията.
Австралийското изследване установява, че Херициум „подобрява периферната нервна регенерация чрез насочване към невротрофичната активност на нерво-растежния фактор (NGF)“. Гъбата също така подпомага растежа на неврити в хипокампални неврони – изключително важна област за съхранение на паметта, заедно с префронталната кора и амигдалата.
Идентифицирани ключови съединения в гъбата „лъвска грива“
Две мощни съединения от гъбата „лъвска грива“ (Херициум) – N-de-фенилетил изохерицерин (NDPIH) и неговият хидрофобен дериват хериценон А – значително стимулират растежа на аксони и разклонението на неврити в хипокампалните клетки. Забележително е, че тези ефекти се наблюдават дори и без наличие на серум при проведените изследвания, което показва силна невротрофична активност.
Обещаващи резултати от „лъвска грива“ при животни
За да проверят ефектите, учените дават малки количества сурова гъба „лъвска грива“ на мишки. С времето при животните било наблюдавано повишено изразяване на невротрофини и засилено невросигнализиране, което води до подобрение в паметта, свързано с хипокампалната дейност.
Изследването заключава, че съединението хериценон А активира широка невротрофична сигнална каскада, която подобрява когнитивните функции на клетъчно ниво.
Бъдещи перспективи за паметта и здравето на мозъка
Тези открития отварят врата към нови възможности. Биоактивните съединения в гъбата „лъвска грива“ може да бъдат използвани за разработване на целенасочени терапии срещу болестта на Алцхаймер, както и за превенция на отслабването на паметта, свързани с възрастта. Освен това, нейните антиоксидантни и противовъзпалителни свойства биха могли да намалят риска от тежки главоболия при хора, които са предразположени към тях.
Подходящ ли е приемът на капсули с екстракт от „лъвска грива“ за всеки?
Въпреки липсата на негативни странични ефекти и откритията с многообещаващите ползи за мозъчното здраве и паметта, хранителните добавки на база на екстракт или прах от гъбата „лъвска грива“ е добре да се приемат след консултация с лекар – микотерапевт, особено при наличие на други заболявания или прием на лекарства. При бременност и кърмене също е препоръчително да се потърси професионално мнение.
Гъбата „лъвска грива“ бързо набира популярност като вид естествена, натурална подкрепа за мозъчното здраве. Проучвания като това на проф. Мюние дават надежда, че природата крие ключа към достигане на по-добра когнитивна функция в старческата възраст и нови възможности за лечение на състояния като болестта на Алцхаймер.
Докато науката продължава да изследва лечебната сила на билките и другите лечебни растения, гъбата „лъвска грива“ (Херициум) изпъква на фона на други натурални продукти и ни напомня, че най-често добрите решения за здравето на човека идват от природата.
Източници: