
През последните години приемът на медицински гъби под формата на хранителни добавки става все по-популярен метод за поддържане на здравето. Това се дължи на множеството изследвания на учени от цял свят върху ползите, които гъбите носят за човешкото здраве.
Въпреки че лечебните гъби са били част от алтернативната медицина по света от хилядолетия насам, те все още са обгърнати от митове и погрешни схващания. В статията ще се опитаме да развенчаем някои от най-разпространените митове за лекарствени гъби.
Мит №1 – Лекарствените гъби стимулират имунната система
Може би най-разпространеният мит за медицинските гъби е, че те стимулират имунната система. Повечето от най-известните лекарствените гъби всъщност са имуномодулатори, което означава, че имат свойството да оптимизират функцията на имунната система, независимо дали е слаба или твърде активна. Поради тази причина гъбите могат да бъдат полезни за намаляване на имунния свръхотговор при автоимунни заболявания като ревматоиден артрит и някои нервно-мускулни заболявания. Също така, биоактивните съединения в медицинските гъби могат да подпомогнат T- и B клетките на имунната система да разпознават и атакуват чужди клетки. В това число влизат раковите клетки, различни бактерии, вируси и патогенни гъбички.
Мит №2 – Плодните тела и мицелът имат една и съща терапевтична сила
Много често хората не правят разлика между продукти от плодно тяло и от мицел на лекарствените гъби и поради тази причина имат погрешното схващане, че и двете са еднакво полезни. Всъщност те не са. Плодното тяло на гъбата е част от репродуктивната ѝ система, докато мицелът е вегетативната част от гъбата. Както плодното тяло, така и мицелът на гъбите може да се използва за направата на хранителни добавки, но да се каже, че те са еднакви, е абсолютно погрешно.
Мицелът има хранителна стойност, но концентрацията на активни вещества, полезни за здравето, е минимална. В плодните тела съдържанието на бета-глюкани и други полезни съединения е много по-високо. Поради тази причина множество микотерапевти по цял свят са на мнение, че продуктите, съдържащи екстракти от плодните тела на гъбите, са с много по-високо качество и с по-голям терапевтичен потенциал от мицелните.
По-подробна информация за разликата между мицел и плодно тяло може да прочетете в следната статия: Разликата между мицел и плодно тяло на лекарствените гъби
Мит №3 – Витамин C засилва ефекта на медицинските гъби
В много списания, книги и статии се препоръчва употребата на витамин C съвместно с медицинските гъби с цел увеличаване на ефикасността. Витамин C e антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане от свободни радикали – молекули, които играят роля в развитието на сърдечно-съдови, онкологични и други заболявания. Поради тази причина приемът на витамин C е полезен за организма и не се отхвърля от природната медицина.
На този етап обаче няма научни данни, които категорично да потвърждават вярването, че този витамин подобрява усвояването на активните вещества от лекарствените гъби. Тъй като витамин C не се произвежда естествено в човешкото тяло, той може да има адитивен ефект към гъбите, но усвояването на активните им съставки не зависи от него.
Мит №4 – Всички медицински гъби имат едно и също действие
На пръв поглед медицинските гъби имат сходни фармакологични свойства, като оказват противовъзпалително, имуномодулиращо и антиоксидантно действие. Тези ефекти се дължат на биоактивните метаболити, присъстващи в плодните тела на гъбите. Въпреки това, терапевтичният ефект на всяка гъба варира спрямо микохимикалите и техните отделни свойства. От десетилетия учените провеждат изследвания върху различните гъби, с цел да се характеризират различните микохимикали и да категоризират тяхното действие. Засега тези изследвания се провеждат върху по-известните гъби, част от традиционната азиатска медицина. Но всяка година обхватът се увеличава, тъй като интересът към използване на природни продукти като допълваща терапия нараства постоянно.
Особено голям е интересът към лекарствените гъби при онкологични заболявания, тъй като някои от тях доказано подкрепят работата на имунната система и облекчават страничните ефекти от конвенционалните терапии като химио- и лъчетерапия.
Точно поради факта, че не всички гъби са с еднакво действие съществуват и специалистите-микотерапевти – лекари, обучени да работят с лекарствените гъби. Тяхната задача е да изберат и препоръчат подходящите лекарствени гъби в съответните дози, особено когато става въпрос за установено заболяване.
Мит 5 – Употребата на медицински гъби е нова тенденция
Може на пръв поглед да изглежда, че медицинските гъби са нещо ново и модерно, но всъщност те са познати на човечеството от хилядолетия.
Според някои изследователи, за първи път Хипократ е представил една гъба като мощно противовъзпалително средство. Също така местните жители на Северна Америка са използвали медицински гъби за заздравяване на рани.
В азиатската култура медицинските гъби са използвани под формата на чайове и тинктури векове наред, преди страни от други континенти да разберат за тях.
Изследванията върху медицинските гъби все още продължават. Все още много от техните „тайни“ остават скрити, остава да се разбулят и множество други митове, витаещи около тях. На този етап е добре проучено действието само на много малък брой от всички видове лекарствени гъби, познати по света, но дори и този малък брой се прилага успешно в Азия, Европа и други континенти по света при различни видове заболявания и за превенция.
Изключително важно е обаче всеки човек, който има интерес към микотерапията, да се консултира с лекар-микотерапевт относно приема на медицински гъби, независимо какъв здравословен проблем има.