На 19 Май се отбелязва европейският ден за борба със затлъстяването. От 1975 г. случаите на затлъстяване в световен мащаб са се утроили. През 2016 г. около 2 милиарда души над 18 годишна възраст са с наднормено тегло, като 650 милиона от тях са със затлъстяване. През 2020 г. около 39 милиона деца под 5 годишна възраст са с наднормено тегло или затлъстяване.
Какво е затлъстяването?
Затлъстяването и наднорменото тегло се определят като прекомерно натрупване на мазнини, което може да влоши здравето.
Индексът на телесна маса (ИТМ) е прост индекс на теглото спрямо височината. Обикновено ИТМ се използва за класифициране на затлъстяването при възрастни.
Какви са причините за поява на наднормено тегло и затлъстяване?
Основната причина за затлъстяването е дисбалансът на между приемани и изразходвани калории. Но това съвсем не е и единствената причина. Други фактори са:
- Генетична предразположеност – доказано е, че децата на родители със затлъстяване са по-склонни към напълняване, отколкото децата на слаби родители. Това не означава, че гените напълно предопределят дали човек ще има проблеми с килограмите или не. Основен фактор са храната и движението.
- Хранителна зависимост – Понякога храната може да бъде също толкова пристрастяваща, колкото и наркотиците. Големите количества захар и мазнини могат да причинят пристрастяване и загуба на контрол върху поведението при хранене.
- Инсулин – въпреки, че ролята на инсулина при затлъстяване все още не е доказана, различни проучвания доказват, че високите нива на хормона имат връзка със затлъстяването. Най-добрият метод за намаляване на инсулина е намаляване на консумацията на прости и рафинирани въглехидрати и увеличаване приема на фибри.
- Лептинова резистентност – лептинът е хормон, играещ важна роля при затлъстяването. Високите нива на лептин са свързани с намален апетит. При хората със затлъстяване хормонът не може да премине кръвно-мозъчната бариера и това води до повишаване на апетита.
- Застоял начин на живот – Липсата на движение, съчетана с неправилно хранене или прекаляване с вредни храни е рисков фактор за развитие на затлъстяване. [3]
Какви са последиците от затлъстяването?
Повишеният индекс на телесни мазнини е рисков фактор за появата на сериозни състояния като:
- Сърдечно-съдови заболявания;
- Мускулно-скелетни заболявания;
- Някои видове онкологични заболявания;
- Диабет и други.
Как може да се редуцира наднорменото тегло?
Наднорменото тегло и затлъстяването могат да бъдат предотвратими или намалени. Някои от начините са:
- Ограничаване на общите мазнини и захари за сметка на консумацията на плодове и зеленчуци;
- Редовна физическа активност;
- Намаляване на стреса, водещ до прекомерна консумация на храна.[1]
Хранителните добавки също могат да помогнат при борбата с излишните килограми. Доказано е, че лекарствените гъби са най-силните природни имуномодулатори, но те имат и силни детоксикиращи и хепатопротективни свойства. Също така могат да регулират метаболизма.
Кои са най-подходящите гъби при борба със затлъстяването?
В света са познати различни видове лекарствени гъби, но четири от тях се отличават със силното си действие върху черния дроб, метаболизма и кръвната захар. Те са чудесен помощник в битката с килограмите.
- Мейтаке – високото съдържание на бета-глюкани в Мейтаке я правят отличен избор за подкрепа на имунната система. Освен това гъбата има свойството да намалява нивата на кръвната захар. Тя може да намали глада и да помогне за отслабването.
- Шийтаке – бета-глюканите, стеролите и еритаденинът в гъбите Шийтаке могат да помогнат за понижаване на нивата на кръвната захар и за борба с високия холестерол. Освен това лекарствената гъба подкрепя баланса на чревните бактерии и подпомага храносмилането.
- Рейши – съединенията в гъбата имат хепатопротективен ефект и засилват обмяната на веществата в организма. Също така гъбата помага за изчистване от натрупаните токсини.
- Кордицепс – виталната гъба има енергизиращ ефект и може да помогне за подобряване на физическата активност. Също така Кордицепс подобрява метаболизма и подпомага здравословното отслабване.[2]
Поддържането на здравословно тегло е най-добрият начин за предпазване от развитието на множество заболявания.
Наднорменото тегло и затлъстяването са обратими, но заболяванията, до които могат да доведат, не са. Никога не е късно да се направят промени и да се води по-здравословен начин на живот.
Ако сте решили да приемате лекарствени гъби под формата на хранителни добавки, за профилактика или при вече установено заболяване е препоръчително да се консултирате с лекар-микотерапевт.
Източници: