Всяка година на 24 март се отбелязва Световният ден за борба с туберкулозата. На тази дата през 1882 г. д-р Робърт Кох открива бактерията Mycobacterium tuberculosis, която причинява туберкулоза (ТБ).
Световният ден за борба с туберкулозата цели да повиши осведомеността за въздействието на болестта в световен мащаб. Учени от целия свят споделят успехите си в превенцията и контрола на заболяването и отбелязват препятствията към елиминирането ѝ.
Какво е туберкулоза?
Туберкулозата е бактериална инфекция, която се разпространява по въздушно-капков път. Заболяването засяга главно белите дробове, но може да засегне и други органи, включително корема, жлезите, костите и нервната система.
Симптомите на заболяването са:
- Отслабване;
- Нощно изпотяване;
- Висока температура;
- Умора и отпадналост;
- Загуба на апетит;
- Отоци по шията;
- Кашлица, продължаваща повече от 3 седмици и придружена с кръв.
Туберкулозата, засягаща белите дробове е най-заразният тип. При повечето здрави хора имунната система, която е естествената защита на тялото срещу инфекции и болести, убива бактериите и не позволява развитие на симптоми.
В някои случай имунната система не може да убие бактериите, но предотвратява разпространението им. Това състояние е известно като латентна туберкулоза и не е заразно.
Ако бактериите останат в тялото и се развие инфекция, тя може да се разпространи в белите дробове или други части на тялото. В рамките на няколко седмици или месеци се развиват симптоми и тогава туберкулозата вече е активна.
Латентната туберкулоза може да се развие в активна, ако имунната система отслабне.
Лечение на туберкулозата има, но е тежко и продължително. Тъй като някои форми на туберкулоза са резистентни към определени антибиотици, се използват различни видове в продължение на 6 месеца.
Кои хранителни добавки са подходящи при туберкулоза?
Пау Д‘Арко
Продуктът Пау Д‘Арко има силно антибактериално, антивирусно и противогъбично действие, което стимулира имунната система да се бори с различни заболявания. Активните съставки в него стимулират макрофагите, които се борят с болестите и значително повишава ефективността на имунната система. Антимикробните му свойства го превръщат в подходящо средство в борбата с Candida albicans, Aspergillus, Staphylococcus, Streptococcus, Хеликобактер пилори, бруцела, туберкулоза, пневмония, и дизентерия.
Куркумин
Куркуминът е широко изследван поради своите фармакологични свойства, включително антимикробно, противовъзпалително, антиоксидантно и антитуморно. Различни изследвания доказват, че куркуминът подобрява резултата при терапия на туберкулозна инфекция. Той модулира широка гама от физиологични процеси и биохимични сигнални пътища и подобрява имунния отговор при туберкулоза. Всички изследвания сочат, че има силно антимикобактериално и противотуберкулозно действие.
Шийтаке
Лекарствената гъба Шийтаке съдържа биоактивния полимер лентинан, който има свойството да модулира имунния отговор. Също така гъбата съдържа големи количества бета-1,3-D-глюкан, витамин Б12 и 37 активни ензима. Имуномодулиращите свойства на Шийтаке са особено ефективни при различни видове онкологични заболявания и при резистентна на антибиотици туберкулоза.
Кордицепс
Кордицепс има дълга история на употреба в Китай като „тоник“, вещество, за което се твърди, че укрепва тялото, особено след прекарано заболяване. Използва се и за терапия на бронхит, бъбречна недостатъчност и туберкулоза. Кордицепс има забележителен ефект върху чернодробната, бъбречната, сърдечно-съдовата, дихателната, нервната, сексуалната и имунологичната системи, освен че имат противоракови, антиоксидантни, противовъзпалителни и антимикробни свойства.
Как да се предпазим от туберкулоза?
- Ваксинация;
- Тестване за туберкулозна инфекция при изявени симптоми;
- Редовно тестване при БЦЖ-ваксинирани лица;
- Туберкулозен скрининг и изследване на здравния персонал;
- Тестване по време на бременност;
- Диагностициране на латентна туберкулозна инфекция и туберкулозно заболяване.
Има начини за предпазване и лечение на туберкулоза. Изключително важно е при проява на симптоми да се вземат навременни мерки. Ако сте решили да приемате хранителни добавки за превенция или терапия на заболяването си направете консултация при лекар-микотерапевт.