
Всяка година в последната седмица на януари отбелязваме “Европейската седмица за борба с рак на шийката на матката”. Това са дни, посветени на повишаване на осведомеността за заболяването, начините за превенция и ранното му диагностициране.
Ракът на шийката на матката е четвъртият най-често срещан рак при жените. Той е причинен от растеж на анормални клетки в цервикса (маточната шийка).
Най-често срещаният тип цервикален рак е плоскоклетъчният карцином, представляващ около 70% от случаите. Аденокарциномът е по-рядко срещан – в приблизително около 25% от случаите и също така е по-труден за диагностициране.
Какво може да причини рак на шийката на матката?
Основните причинители на рак на маточната шийка са различни щамове на човешкия папилома вирус (HPV) и инфекции, предавани по полов път.
1. Инфекция с HPV
Смята се, че HPV причинява около 90% от случаите на този вид рак.
Има над 100 типа HPV, но само някои високорискови типове (като HPV 16 и HPV 18) са свързани с рака.
В повечето случаи имунната система на организма изчиства инфекцията сама в рамките на няколко месеца до няколко години. Но при някои хора вирусът може да остане в тялото и да причини промени в клетките на шийката на матката.
2. Предракови изменения в клетките
Постоянната инфекция с високорискови типове HPV може да доведе до дисплазия (предракови изменения) в клетките на шийката на матката. Тези изменения обикновено се откриват чрез цитонамазка (ПАП тест) или HPV тест. Те могат да варират от леки до тежки (CIN 1, CIN 2, CIN 3), като тежките форми имат по-висок риск да се превърнат в рак.
Инфекции предавани по полов път като хламидия, сифилис, гонорея, ХИВ/СПИН също увеличават риска от развитие на HPV и цервикален рак.
Кои са рисковите фактори за развитие на рак на шийката на матката?
Освен HPV инфекцията, има и други фактори, които увеличават риска от поява на рак на маточната шийка:
- Ранно начало на полов живот – увеличава шанса за заразяване с HPV;
- Множество сексуални партньори – по-голям риск от излагане на вируса;
- Пушене – никотинът отслабва локалната имунна система в шийката на матката;
- Отслабена имунна система – например при ХИВ или прием на имуносупресори;
- Продължителна употреба на противозачатъчни – свързва се с малко по-висок риск, особено при употреба над 5 години;
- Липса на редовни гинекологични прегледи – нелекуваните предракови изменения могат да прогресират.
Какви са симптомите на рака на маточната шийка?
Ранният стадий на рака на маточната шийка (цервикалния рак) обикновено протича без признаци. При напреднала форма на рак на шийката на матката симптомите могат да бъдат:
- Вагинално кървене между менструациите или след менопауза;
- Обилно воднисто кърваво течение с неприятен мирис;
- Болка в таза.
Имайте предвид, че често първите симптоми на рак на шийката на матката могат да бъдат сбъркани с тези на други здравословни проблеми, но в никакъв случай не бива да бъдат неглижирани. Не допускайте тази грешка като прочетете повече за първите симптоми на рак на шийката на матката.
Какво е кървенето при рак на шийката на матката?
Кървенето при рак на шийката на матката често е един от първите симптоми, които могат да сигнализират за заболяването. То може да се проявява по различни начини:
- Кървене извън менструалния цикъл: Например между два менструални цикъла, което не е свързано с обичайния ви цикъл.
- Кървене след полов контакт: Това е често срещан симптом, свързан с увреждане на кръвоносните съдове в шийката на матката.
- Кървене след менопауза: Всяко вагинално кървене след настъпване на менопауза е необичайно и трябва незабавно да се консултирате с лекар.
- Кървене или зацапване след преглед на шийката на матката или вагинален преглед: Понякога може да има леко кървене, но ако е често или обилно, това е повод за безпокойство.
- По-обилна и продължителна менструация: В някои случаи ракът на шийката на матката може да причини промени в нормалния цикъл.
Ако забележите някое от горепосочените, е важно да се консултирате с гинеколог възможно най-скоро.
Как да се предпазим от рак на маточната шийка?
Ваксинацията срещу HPV може да намали риска от развитие на рак на маточната шийка и други свързани с вируса онкологични заболявания. Препоръчва се за момичета и момчета на възраст между 9 и 26 години, преди началото на сексуална активност.
Рутинните ПАП тестове (цитонамазка) могат да покажат предракови състояния на маточната шийка. По този начин се увеличава шанса за предотвратяване на заболяването. Повечето медицински организации препоръчват редовни ПАП тестове след 21 годишна възраст.
Отказът от пушене е важен и при този вид рак – пушенето доказано увеличава значително риска от рак.
Практикуването на безопасен секс предотвратява предаването на полови инфекции и намалява шанса за развитие на онкологични заболявания.[1]
Какво да ядем при наличие на рак на шийката на матката?
Правилното хранене е важна част от лечението и възстановяването при рак на шийката на матката. То може да помогне за подсилване на имунната система, подобряване на енергийния баланс и намаляване на страничните ефекти от лечението (химиотерапия, лъчетерапия). Важно е да се наблегне на храни, богати на антиоксиданти, фирби, витамини и храни, които съдържат съставки с изразен противовъзпалителен ефект – като лекарствени гъби, куркума, джинджифил, чесън, зелен чай.
Подходящи ли са лекарствените гъби за превенция и терапия на рак на шийката на матката?
Полизахаридите, открити в някои видове лекарствени гъби, могат да модулират имунната система и са особено полезни при борбата с вирусни инфекции като HPV. Висококонцентрираните екстракти от лечебните гъби Кориолус, Рейши, Майтаке и Мешима не само активират защитните клетки на имунната система, но също така намаляват възпалението.
Доказано е, че биоактивните съединения в лекарствените гъби активират защитните сили и модулират имунната система, като по този начин предотвратяват растежа и развитието на клетките при рак на маточната шийка. Тези съединения помагат за увеличаване производството и инфилтрацията на цитотоксични Т-клетки в туморите.
Лекарствените гъби също помагат за намаляване на страничните ефекти от конвенционалните противоракови терапии и подобряват качеството на живот при пациенти с онкологични заболявания.
При избора на лекарствени гъби за превенция или терапия на HPV и рак на маточната шийката е изключително важна консултацията със специалист. Опитните лекари-микотерапевти от Доктор Биомастер могат да препоръчат подходящи добавки в зависимост от състоянието на пациента и конвенционалните терапии, които провежда.
Източници:
Здравейте, много поучителна статия. Ползвала съм продуктите и съм доволна. Възнамерявам скоро отново да започна. Ще ми трябва вашата компетентна консултация.
Здравейте, г-жо Николова, Благодарим Ви за позитивния коментар! За нас е изключително важно да имаме обратна връзка от нашите клиенти! Писахме Ви на посочения имейл. Екипът на Доктор Биомастер.