Човечеството използва виталните гъби от векове за различни цели. Те са не само вкусно допълнение към здравословното хранене, но са и изключително полезни за здравето.
Лекарствените гъби имат дълга история. В ранните китайски, египетски, гръцки, мексикански и римски култури са използвани за поддържане на здравето и за лечение на различни заболявания.
Съвременни проучвания доказват, че виталните гъби са богат източник на хранителни вещества и биоактивни съединения, подкрепящи имунната система.
Гъбите са изключително богат източник на хранителни вещества, включително фибри, протеини, селен, калий, както и на витамините B1, B2, B12, C, D и E. Също така в тях могат да бъдат открити алкалоиди, флавоноиди, терпени, фенолни съединения, полиненаситени мастни киселини и полизахариди (основният е β-глюкан). Поради тази причина гъбите са обявени за най-мощните природни имуномодулатори.
Какви са ползите от виталните гъби?
Досега изследванията са доказали над 100 терапевтични ефекта от приема на лекарствени гъби. Някои от тях са:
- Антибактериален
- Антидиабетен
- Противогъбичен
- Противовъзпалителен
- Антиоксидантен
- Противопаразитен
- Противотуморен
- Противовирусен
- Хепатопротективен
- Имуномодулиращ
Някои гъби могат да повлияят положително чревната микробиота и да подобрят защитата срещу патогени. Освен това някои от тях поддържат имунното здраве и засилват имунният отговор при определени заболявания. Други видове могат да потиснат този имунен отговор и по този начин да имат противоалергичен ефект.
В световен мащаб има над 22 000 известни вида гъби, от които близо 30 вида са култивирани и годни за консумация. От тях 10 вида са от така наречените витални гъби и са се отличили с множеството ползи, които носят за здравето.
Кои са най-силните витални гъби?
- Кордицепс – технически Кордицепс не е гъба, а рядка гъсеница, която расте само в райони с голяма надморска височина. Биоактивните компоненти на Кордицепс включват полизахариди, кордицепин и кордицепинова киселина. Приемът на екстракт от гъбата се свързва с повишаване активността на естествените имунни клетки убийци.
- Рейши – наричана още „кралят на гъбите“ и „гъбата на безсмъртието“, Рейши доказано предотвратява и лекува различни заболявания. Също така тя има способността да регулира чревната микробиота, тъй като полизахаридите открити в нея има пребиотичен ефект и увеличава броя на полезните бактерии в стомаха и червата.
- Шийтаке – гъбата Шийтаке е богата на глюкана Лентинан, който се използва при борбата с онкологични заболявания. Освен това приемът на Шийтаке е свързан с повишената секреция на имунни съединения, които засилват противовъзпалителният отговор.
- Майтаке – гъбата Майтаке е с доказан противораков ефект. Протеоглюканът, който се съдържа в нея има имуностимулиращ ефект, а полизахаридите повишават антивирусната активност.
- Херициум – известна още като „Лъвска грива“, гъбата Херициум насърчава растежа на полезна чревна микробиота и е свързана с намалено увреждане на тъканите при възпалително заболяване на червата. Изследвания сочат, че Херициум спомага и за регулиране на работата на имунната система.
- Кориолус – по-известна като „Пуешка опашка“, Кориолус се използва терапевтично при гъбични инфекции, онкологични заболявания и синдром на придобитата имунна недостатъчност. Също така има противотуморен и антиметастазен ефект.[1]
- Агарикус блазей – различни изследвания сочат, че Агарикус има силен положителен ефект върху имунната система. Доказано е, че тя насърчава действието на вродения и адаптивен имунен отговор и има силно противовъзпалително действие.[2]
- Копринус – този вид гъба има противотуморен, противовирусен и имуномодулиращ ефект. Също така помага за регулиране на кръвната захар и има способността да абсорбира тежки метали от почвата. Антиоксидантното ѝ действие спомага за неутрализиране на оксидативния стрес.[3]
- Аурикулария – тази гъба има силни антиоксидантни, противовъзпалителни, антикоагулантни и кардиопротективни свойства. Доказано е, че биоактивните съединения в Аурикулария имат антибактериални и противовирусни свойства.[4]
- Полипорус – гъбата Полипорус подпомага функцията на дихателната система. Използва се при респираторни заболявания и различни състояния засягащи белите дробове. Освен това Полипорус играе ролята на естествен диуретик.
- Мешима – виталната гъба е изключително богата на полезни вещества. Тя има силно имуномодулиращо, антиоксидантно, противотуморно и противовъзпалително действие. Употребата ѝ се препоръчва при различни видове онкологични, кожни и гинекологични заболявания. Мешима подкрепя работата на имунната, храносмилателната и репродуктивната системи. Също така е подходяща при диабет и възпалителни заболявания.
Заключение
Гъбите може да не са очевидния избор за поддържане на здрава имунна система, но многобройни проучвания доказват, че именно виталните гъби са едни от най-силните природни продукти в тази насока.
Ако сте решили да приемате витални гъби под формата на хранителни добавки, за профилактика или при вече установено заболяване е препоръчително да се консултирате с микотерапевт.
Източници: