
Хормоните са химикали, които играят важна роля в регулирането на голяма част от телесните функции. Те са от съществено значение за човешкото здраве. Хормонален дисбаланс се получава, когато в организма има твърде много или твърде малко от един или повече хормони.
Хормонален дисбаланс и нарушения при жените
Хормонален дисбаланс се получава когато има дефицит или свръхпроизводство на даден хормон. Някои хормонални промени могат да бъдат временни, а други могат да бъдат хронични (дългосрочни). В определени случаи може да се наложи лечение, за да се запази физическото здраве, докато в други хормоналният дисбаланс не влияе пряко на здравето, а само на качеството на живот.
В днешно време много жени страдат от хормонален дисбаланс, който може да се прояви като предменструален синдром (ПМС), синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ), симптоми на менопауза и нарушения във функциите на щитовидната жлеза.
Странични ефекти при хормонални нарушения
Много здравословни състояния са провокирани от хормонален дисбаланс. Някои от тях са:
- Нередовна менструация – менструалният цикъл се дължи на няколко хормона, чиито дисбаланс може да доведе до промяна на периодичността му, до синдром на поликистозни яйчници (СПКЯ) и аменорея.
- Безплодие – водеща причина за безплодието при жените е именно хормоналният дисбаланс. Хормоните, свързани със СПКЯ и ановулация могат да причинят безплодие.
- Акне – основната причина за появата на акне са запушените пори. Въпреки това хормоналните колебания (особено по време на пубертета) могат да са ключов фактор за появата на акне.
- Заболяване на щитовидната жлеза – има две основни заболявания на щитовидната жлеза – хипотиреоидизъм (ниски нива на хормоните) и хипертиреоидизъм (високи нива на хормоните на щитовидната жлеза).
- Затлъстяване – дисбалансът на определени хормони може да е причина за наддаване на тегло. Например излишък от хормона кортизол в комбинация с хипотиреоидизъм могат да са причина за затлъстяване.
Симптоми, причини и диагностициране на хормонален дисбаланс
Най-често симптомите включват:
- Промяна в сърдечния ритъм;
- Промяна на теглото;
- Умора, депресия или тревожност;
- Проблеми с косата, кожата и ноктите;
- Акне (по лицето, гърдите или горната част на гърба);
- Нередовен цикъл;
- Горещи вълни;
- Вагинална сухота и други.
Най-често срещаните причини за промяна в хормоналните нива са:
- Пубертет;
- Бременност;
- Менопауза;
- Стрес;
- Някои видове лекарства;
- Тумори или други образувания;
- Автоимунни състояния;
- Увреждане на ендокринната жлеза и други.
Диагностицирането на хормоналния дисбаланс обикновено се осъществява чрез кръвни изследвания, тъй като ендокринните жлези освобождават хормони директно в кръвта.
Лекарствени гъби при хормонален дисбаланс
Лекарствените гъби са използвани от векове за поддържане на хормоналното здраве. Те са богати на биоактивни съединения като бета-глюкани, тритерпеноиди, стероли и фенолни съединения. Благодарение на състава си гъбите оказват терапевтични свойства като ефект на имуномодулация и противовъзпалителен ефект.
Бета-глюканите са полизахариди с балансиращ ефект върху имунната система, който индиректно влияе и върху хормоналното здраве.
Тритерпеноидите поддържат здравето на черния дроб, което е изключително важно за хормоналния баланс.
Фенолните съединения имат силно антиоксидантно действие и подкрепят организма в борбата с оксидативния стрес, който влияе и на хормоните.
Някои от най-подходящите лекарствени гъби за обща хормонална регулация са:
- Рейши
Гъбата Рейши е известна със своите имуномодулиращи, противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Освен тях гъбата има и силно адаптогенно действие, което помага на тялото да управлява стреса. Стресът от своя страна може да повлияе негативно върху хормоналния баланс.
Имуномодулацията също играе важна роля за поддържане на баланса в тялото, което включва и хормоналния баланс. Добре функциониращата имунна система е от решаващо значение за хормоналната регулация. Хепатопротективните свойства на Рейши помагат за поддържане на доброто здраве на черния дроб – жизненоважен за регулирането на хормоните, особено при метаболизма на естроген.
- Кордицепс
Лекарствената гъба Кордицепс има важен балансиращ ефект върху хормоните и подкрепя надбъбречната жлеза (двойка ендокринни жлези, отговорни за секрецията на редица хормони). Честата умора и ниската енергия са свързани с хормонален дисбаланс, а тази гъба повлиява стреса и повишава енергийните нива.
Лекарствени гъби и хормона естроген
Естрогенът е полов хормон, отговорен за създаването и регулирането на женската полова система и вторичните полови характеристики. Някои изследвания показват, че определени лекарствени гъби могат да повлияят нивата на естроген в тялото.
- Мейтаке
Част от изследванията, провеждани върху лекарствената гъба Мейтаке, са свързани с потенциалното ѝ въздействие върху естрогена. Това може да бъде полезно при състояния като синдром на поликистозните яйчници и менопауза.
Гъбата Мейтаке съдържа биоактивни съединения, които активно влияят върху хормоналния баланс. Това е особено важно при състояния като СПКЯ и менопауза, при които естрогенът играе критична роля. СПКЯ се характеризира с хормонален дисбаланс, а менопаузата е края на репродуктивните години при жената, придружен от намаляване нивата на естроген. Въпреки, че учените все още не са наясно с точния механизъм на действие, проучванията показват, че Мейтаке помага за модулиране на хормоналните нива. Според тях това се дължи на ефекта ѝ върху ензимите, участващи в синтеза на естроген и влиянието им върху ендокринната система.
- Агарикус блазей
Научни изследвания установяват, че гъбата Агарикус блазей успешно потиска ароматазната активност. Ароматазата е ензим, който играе основна роля в синтеза на естроген. Чрез потискане синтеза на ензима се намалява и производството на естроген.
Антиароматазната активност на Агарикус блазей я превръща в подходящо средство за профилактика на рак на гърдата. Най-добър ефект има при жени след менопауза, защото може да намали локалното производство на естроген, участващо в развитието на ракa.
Лекарствената гъба Агарикус блазей доказано повлиява хормоналния дисбаланс и има благоприятно въздействие върху целия организъм. Също така има имуномодулиращ и противовъзпалителен ефект и е подходяща за профилактика.
В заключение може да се каже, че включването на лекарствени гъби под формата на хранителни добавки в ежедневието е един чудесен начин за постигане на по-добър хормонален баланс и по-добро здраве. За получаване на професионален съвет относно подходящите гъби и дозировка, най-добре е да се проведе консултация с лекар-микотерапевт.
Източници: