На 31 май всяка година СЗО и защитниците на общественото здраве по света се събират, за да отбележат Световния ден без тютюнопушене. Тази година мотото е „Защита на децата от намеса на тютюневата индустрия“.
Световният ден без тютюнев дим през 2024 г. ще даде платформа на младите хора по света, които призовават правителствата да предприемат устойчиви мерки за предпазване на децата от примамливите маркетинг тактики на тютюневите изделия. Индустрията е насочена към подрастващите с цел да се създаде нова вълна от пристрастяване.
Според СЗО (световната здравна организация) процентът на децата, които използват електронни цигари, е значително по-висок от този при възрастните. Около 37 милиона младежи по целия свят на възраст 13-15 години употребяват тютюневи изделия.
Тютюнопушене – какво показва статистиката?
Всяка година жертвите на тютюнопушенето възлизат на повече от 8 милиона. Повече от 7 милиона от смъртните случаи са в резултат на директна употреба на тютюн, докато около 1,2 милиона са непушачи, изложени на вторичен дим.
Над 80% от 1,3 милиарда души, употребяващи тютюн в света, живеят в страни с ниски и средни доходи.
През 2020 г. 22,3% от световното население е употребявало тютюн, 36,7% от всички мъже и 7,8% от жените в света.
За да се справят с епидемията от тютюнопушене, държавите-членки на СЗО приеха Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна (РККТ на СЗО) през 2003 г. В момента 182 страни са ратифицирали този договор.
Всички форми на тютюн са вредни и няма безопасно ниво на излагане на тютюнев дим. Пушенето на цигари е най-често срещаната форма на употреба на тютюн в световен мащаб. Други форми са тютюн за водна лула, различни бездимни тютюневи изделия, пури, пурети, тютюн за свиване на цигари, тютюн за лула, биди и кретекс.
Икономическите разходи от употребата на тютюн са значителни и включват огромни разходи за здравеопазване за лечение на болестите, причинени от употребата на тютюн, както и загубения човешки капитал, който е резултат от заболеваемостта и смъртността, дължащи се на тютюна.
Вреди и последствия за здравето от тютюнопушенето
Различни изследвания доказват пряката връзка между тютюнопушенето и увеличения риск от исхемична болест на сърцето, инсулт и рак.
Инсулт
Доказано е, че пушенето уврежда кръвоносните съдове и води до стесняването им. Също така сгъстява кръвта, което кара сърцето да бие по-бързо и повишава кръвното налягане. Има опасност от появата на съсиреци и вследствие на тях – инсулт.
Белодробни заболявания и рак при тютюнопушене
Тютюнопушенето може да причини и белодробни заболявания, като уврежда дихателните пътища и малките въздушни торбички (алвеолите), намиращи се в белите дробове. То може да доведе до развитието на хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), емфизем и хроничен бронхит. Също така се смята, че може да е причината за повечето случаи на рак на белия дроб.
Освен в белия дроб, тютюневият дим може да причини рак и в устата и гърлото (устната кухина и фаринкс), хранопровода, ларинкса, бронхите и трахеята, и други. Може да е причина за появата на онкологично заболяване в почти цялото тяло.
Сред най-често срещаните хронични белодробни заболявания, за които тютюнопушенето е основен рисков фактор, е астмата. Цигареният дим затруднява притока на кислород към белите дробове, дразни дихателните пътища и предизвиква внезапни и тежки астматични пристъпи.
Диабет
Друго хронично заболяване, пряко свързано с пушенето, е диабетът. Хората, които употребяват тютюневи изделия, са с 30-40% по-склонни да развият диабет тип 2, отколкото непушачите. Освен това, тютюнопушенето увеличава риска от усложнения след диагностициране на диабет, като сърдечни и бъбречни заболявания, лош приток на кръв към крайниците, слепота и увреждане на нервите.
Тютюнопушенето също така влияе и на зрението, уврежда очите и може да доведе до слепота. Обикновено свързаната с възрастта дегенерация на макулата се причинява от тютюнопушене, което е и водещата причина за слепота при възрастни над 65-годишна възраст.
Ревматоиден артрит
Доказано е, че тютюнопушенето увеличава шансовете за развитие на ревматоиден артрит, който се характеризира с болка, възпаление и деформации на ставите.
Репродуктивни проблеми вследствие на тютюнопушене
Освен честа причина за хронични заболявания, пушенето сериозно влошава репродуктивното здраве при жените. Употребата на тютюн може да причини извънматочна бременност, животозастрашаващо състояние за бременната жена. Тютюнопушенето също така води до намалени нива на плодовитост.
При майки, които са пушили по време на бременността, е доста вероятно неблагоприятните ефекти от цигарения дим, да се отразят на плода. Пушенето по време на бременност може да доведе до преждевременно раждане, ниско тегло на бебето при раждане, повишен риск от здравословни усложнения и дори смърт.
При мъжете употребата на тютюн също оказва значително влияние. Според множество проучвания, пушенето е основен рисков фактор за еректилна дисфункция. Вследствие на канцерогенните вещества в тютюневите изделия, се натрупват плаки в артериите и се възпрепятства притока на кръв. Доказано е, че при мъжете, които пушат повече от 20 цигари на ден, има 60% по-висок риск от развитие на еректилна дисфункция.
Тютюнопушенето е причината за множество общи неблагоприятни ефекти върху тялото, включително възпаление и намалена имунна функция.
Спиране и отказване на цигарите
Изключително важно е възможно най-скоро всеки пушач да се откаже от вредния навик, за да намали нанесените вреди и да предотврати нови и по-сериозни заболявания.
Има различни методи за отказване от цигарите, но най-важно е да имате силно желание и вътрешна мотивация да го направите.
Когато започнете е добре да се отървете от всички кутии с цигари около вас, да изхвърлите пепелници, хартийки за завиване, тютюн, рекламни брошури и всичко свързано с пушенето. Има различни никотин-заместителни терапии под формата на дъвки, спрейове или лепенки, които могат да Ви помогнат при спиране на цигарите.
Може да намалите употребата постепенно или да си изберете ден и да спрете тютюнопушенето рязко. Опитът показва, че рязкото спиране има по-голяма успеваемост.
Най-ефикасният метод, който ние познаваме, е чрез германския апарат BICOM. Той е лесен и удобен начин да се намали и премахне зависимостта към никотина. Терапията е високоефективна, безболезнена и без нежелани странични ефекти.
Доказано е, че биорезонансната терапия е успешен и ефикасен метод за борба с никотиновата зависимост. Този метод е помогнал на стотици пушачи от цяла Европа да оставят цигарите завинаги.
За повече информация и записване на час: 0878 790 337 – д-р Димова.
Здравейте! Не знаех за терапията с вашия апарат! Ще препоръчам на сестра ми да опита, страстен пушач е!
С уважение,
В. Петрова